مقطع تحصیلی دکتری - SIG
فهرست بستن

مقطع تحصیلی دکتری

تحصیل-در-آلمان

🔶 کشور آلمان همانند سایر کشورهای پیشتاز در بحث تحصیل ، به دانش جویان در حال تحصیل در مقطع دکترا ، توجه ویژه ای دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل آنها،شرایط ویژه ای را جهت تسهیل طول دوره ی دکترا در این کشور در این کشور فراهم آورده است.

🔷 بصورت کلی تحصیلات در مقطع دکترا در دانشگاه های کشور آلمان به ۲ صورت تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه ی دانشگاه را شخصا پرداخت می کند،صورت می پذیرد.

📌 تحصیل در شرایطی که دانشجو مستلزم به پرداخت هزینه در دانشگاههای کشور آلمان می باشد، همانند اخذ پذیرش درمقطع فوق لیسانس کشور آلمان می باشد ولیکن در این مطلب شرایط لازم جهت اخذ فرصت تحصیل در مقطع دکترا به همراه اخذ بورسیه تحصیلی می پردازیم.

با توجه به این نکته که کشور آلمان برای افرادی که در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل هستند،حقوقی ماهیانه به میزان تقریبا ۲ هزار دلار را مدنظر قرار می دهند ، لذا دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه دکترا در کشور آلمان در پیش دارند.

☑️ در جهت اخذ بورسیه ی تحصیل مقطع دکترا در کشور آلمان فرد متقاضی می بایست پارامترهای ذیل را احراز نماید :

📍در دست داشتن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد ( دانشگاه های دارای رتبه خوب در ایران تاثیر گذار نیز هستند )

📍اخد مدرک دال بر تسلط کافی و زبان انگلیسی (حداقل آیلتس ۶٫۵)

📍جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor) که تز دکترا فرد را پشتبانی نماید.

📍داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی ، کتاب و …

📍داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده،می توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.

🔺 طول دوره دکتری در آلمان سه الی چهار سال بوده که بسته به فعالیت دانشجو دارد دوره دکتری در المان به زبان آلمانی و یا انگلیسی میباشد که البته در بعضی از رشته های علوم طبیعی و مهندسی امکان ارائه پایان نامه به زبان انگلیسی در هر دو صورت نیز وجود دارد که باید با استاد راهنما مطرح گردد.

☝️پیدا کردن استاد راهنما متداولترین و سنتی ترین راه برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری میباشد.

📌دانشجویی که برای دوره دکترا برنامه ریزی می کند،باید با استادی از دانشگاه های آلمان که در رشته مورد نظر به عنوان متخصص شناخته می شود، ارتباط برقرار کند.البته یافتن استاد راهنما کار ساده ای نیست،چرا که اساتید اغلب از میان شمار زیاد درخواست های رسیده، ترجیحاً دانشجویی را انتخاب می کنند که از دوره های قبل می شناسند.

🔰با این وجود ارسال در خواست همراه با یک طرح پایان نامه خوب، خالی از فایده نیست.چنان چه در این رابطه امکان ایجاد ارتباط از طرف دانشگاه محل تحصیل در ایران با آلمان وجود دارد، حتماً از این موقعیت استفاده کنید.

🔰 شرایط پذیرش دکتری در آلمان :

📍 اتمام مقاطع M.A. و یا M. Sc. با نمرات بالا

📍 تسلط به زبان (انگلیسی یا آلمانی، منوط به رشته و موضوع دکترا)

📍 ارائه پروپزال یا پایان نامه

📍 شهریه دوره دکتری در آلمان

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید