سوالات پرتکرار - SIG
فهرست بستن

سوالات پرتکرار

درباره تحصیل در آلمان

بزرگترین مزیت کشور آلمان برای کسانی که دنبال ادامه تحصیل در کشوری دیگر هستند، شهریه بسیار کم اکثر رشته ها در دانشگاههای این کشور می باشد. البته دانشگاهها در آلمان رایگان نیستند ولی نسبت به سایر کشورها، از شهریه بسیار پایینی برخوردارند. همچنین سطح علمی بالای دانشگاه های این کشور و ثبات اقتصادی و امنیت شغلی باعث شده تا مقصد بسیار مناسبی برای متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان در بسیاری از رشته ها بسیار پایین بوده ، به همین دلیل در برخی از وب سایت ها از لغت رایگان استفاده شده که کاملا اشتباه است . تحصیل در دانشگاه های آلمان نیز شامل هزینه خواهد شد که در خیلی از مواقع با هزینه های برخی از رشته ها در دانشگاه آزاد اسلامی برابری میکند . این هزینه با توجه به شهری که دانشگاه در آن واقع شده است و رشته تحصیلی شما بین 100 الی 500 یورو در هر ترم ( 1 سال کامل شامل دو ترم تحصیلی ) میباشد .

بله ، یک دانشجو در کشور آلمان با حداقل دستمزد ساعت 9.19 یورو میتواند مشغول به کار شود ( بر اساس قانون کار در سال 2019 در جمهوری فدرال آلمان) . البته باید دقت داشت که یک دانشجو در آلمان 120 روز تمام وقت یا 240 روز پاره وقت میتواند کار کند ( منظور از تمام وقت 8 ساعت کاری است ) . علاوه بر آن دستمزد یک دانشجو با توجه به تجربه کاری و خبرگی در کار به ساعتی حتی 20 یورو هم میتواند برسد اما نکته مهم آن است که دانشجو در آلمان با درآمدی تا 450 یورو از پرداخت مالیات معاف است ، چنانچه درآمد وی از 450 یورو در ماه افزایش داشته باشد باید مالیات دانشجویی پرداخت کند که در خیلی از مواقع بخش قابل توجهی از این مالیات پرداختی در پایان سال میلادی قابلیت بازپس گیری دارد.

تقریبا 70 الی 95 درصد هزینه های یک زندگی دانشجویی با کار دانشجویی میتوان پرداخت کرد. البته باید دقت داشته باشید که برای کار دانشجویی در کشور آلمان نیازمند دانش زبان آلمانی هستید.

بله ، در برخی از دانشگاه های آلمان رشته های تحصیلی در مقاطع ارشد و دکتری به زبان انگلیسی ارائه میشوند اما نکته مهمی که باید بدانید این است که چنانچه قصد دریافت اقامت کشور آلمان را پس از پایان تحصیلات دارید، به دلیل شرکت در آزمون شهروندی آلمان نیازمند دانش زبان آلمانی هستید.

باید بدانید که پروسه مهاجرت تحصیلی یک پروسه یک شب نیست و پیگیری های خاص خود را میطلبد . اولین و مهمترین قدم کسب اطلاعات صحیح و درست است چرا که کوچکترین اطلاعات غلط ممکن است شما را از اهدافتان کاملا دور کند که در برخی موارد اصلا قابل جبران نیست . ابتدا شما باید بدانید برای چه مقطع تحصیلی در آلمان مایل هستید اقدام کنید و به دنبال آن به چه زبانی ( آلمانی یا انگلیسی )

مواردی که شما باید کاملا با آن توجه داشته باشید :

– انتخاب دانشگاه هدف و رشته مورد نظر ( جهت جمع آوری مدارک مورد نیاز — به خصوص مدرک زبان — )
– مشخص شدن نکات منفی و مثبت پرونده شما ( جهت قوی نمودن رزومه برای اخذ پذیرش و روز مصاحبه )
– برنامه ریزی دقیق برای اقدام به گرفتن پذیرش از دانشگاه مورد نظر و دریافت وقت سفارت آلمان برای روز مصاحبه

خیر ، دقت داشته باشید که پروسه مهاجرتی نیازمند یک برنامه ریزی دقیق است . معمولا افرادی که بدون برنامه ریزی اقدام به رزرو وقت سفارت میکنند در ماه های طلایی این پروسه متوجه اشتباهات خود شده و زمانبندی و پیش بینی آنها برای ارسال مدارک تحصیلی و دریافت پذیرش از دانشگاه با نوبت رزرو شده نزد سفارت آلمان مطابقت نداشته و به دنبال آن مجبور میشوند با مدارک ناقص به سفارت آلمان جهت انجام مصاحبه دانشجویی آلمان مراجعه کنند که در این صورت باعث ریجکتی خود میشوند. پس توصیه میکنیم به هیچ عنوان بدون برنامه ریزی اقدام به رزرو وقت نزد سفارت آلمان در تهران نکنید زیرا الان متوجه اشتباهات خود نخواهید شد.

یکی از پیش نیازهای اصلی مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان دانش زبان میباشد. متقاضیان ادامه تحصیل در کشور آلمان میتوانند به زبان آلمانی و یا انگلیسی در این کشور تحصیل کنند. تحصیل به زبان انگلیسی بیشتر در مقطع تحصیلی فوق لیسانس و دکترا میسر است. برای اخذ پذیرش در این مقاطع تحصیلی در کشور آلمان در حالت کلی نیازمند دریافت مدرک زبان ایلتس با حداقل نمره 6 هستید. دقت داشته باشید که برای ادامه تحصیل در مقطع کالج و لیسانس نیازمند دانش زبان آلمانی در سطح حداقل ب 1 و ارائه مدرک زبان مورد تایید سفارت آلمان هستید. این بدین معناست که شما به هر طریقی که مایل هستید میتوانید زبان آلمانی را آموزش ببنید ولی برای دریافت مدرک زبان معتبر باید به موسسات مجاز به برگزاری آزمون زبان آلمانی مثل موسسه گوته در تهران و یا موسسه زبان انجل در شیراز مراجعه کنید.

مسلما برای مهاجرت اول از همه نیازمند پاسپورت معتبر هستید. اگر به دلیل مشمول بودن نمیتوانید پاسپورت دریافت کنید پس باید بگیم که راه هایی برای برطرف کردن این مورد طبق قانون وجود دارد. در صورتی که دانشجو و یا دانش آموز باشید میتوانید با گواهی اشتغال به تحصیل از محل تحصیل خود به نظام وظیفه مراجعه کنید و درخواست سفر سیاحتی دهید ( سفر زیارتی توصیه نمیشود ) . طبق قانون با گذاشتن وثیقه 15 الی 17 میلیون تومانی میتوانید برای مدت 20 الی 30 روز مجوز خروج از کشور دریافت کنید و درخواست پاسپورت با اعتبار 5 سال دهید. پس از سپری شدن بازه زمانی تعیین شده توسط سازمان نظام وظیفه عمومی میتوانید جهت باز پس گیری وثیقه خود به این ارگان مراجعه کنید. دقت داشته باشید که حتی نیازی نیست که واقعا از کشور خارج شوید. دقیقا همین پروسه را میتوانید مجدد برای خروج از کشور پس از دریافت ویزا تحصیلی کشور آلمان طی کنید ولی وثیقه شما توسط سازمان نظام وظیفه ضبط میشود.

بله ، پس از پایان تحصیلات خود در کشور آلمان طبق قانون دولت آلمان به شما 18 ماه فرصت داده تا کار مرتبط با رشته تحصیلی خود را پیدا کنید. پس از ارائه گواهی کار و یا قرارداد کاری میتوانید پروسه دریافت اقامت خود را شروع کنید. از آنجایی که کشور آلمان نرخ بیکاری بسیار پایینی دارد تقریبا 90 درصد دانشجویان این کشور قبل از دوران فارغ التحصیلی کار مرتبط با رشته خود را پیدا میکنند. اما دقت داشته باشید که برای دریافت حق شهروندی این کشور نیازمند دانش زبان آلمانی و شرکت در امتحان شهروندی این کشور که فقط به زبان آلمانی برگزار میشود هستید.

در صورتی که در دوران دانشجویی کار کنید و درآمد ماهیانه شما از مرز 450 یورو بگذرد باید مالیات دانشجویی پرداخت کنید. میزان مالیات پرداختی در این حالت بسیار کم بوده و به دلیل دانشجو بودن میتوانید در پایان هر سال بخش قابل توجهی از این مالیات را مجدد از دولت پس بگیرید. همچنین پرداخت مالیات باعث شده تا پروسه دریافت اقامت دائم شما سرعت بگیرد زیرا طبق قانون شما باید برای دریافت اقامت دائم این کشور حداقل 60 ماه مالیات پرداخت کرده باشید که این پرداختی ها میتواند حتی از دوران دانشجویی شما آغاز شود.

در حالت کلی خیر ، در صورتی که پذیرش تحصیلی شما به زبان انگلیسی باشد و دانشگاه هیچ مدرک زبانی دیگر از شما برای اعطای پذیرش تحصیلی نخواهد سفارت آلمان نیز برای بررسی درخواست ویزای دانشجویی فقط مدرک زبان انگلیسی از شما میخواهد.

در این پروسه باید صبور بود. دریافت پذیرش تحصیلی به معنی دریافت حتمی ویزا دانشجویی نیست پس توجه ویژه ای به امور مرتبط با روز مصاحبه و سفارت آلمان داشته باشید. بررسی شرایط شما توسط فردی با تجربه باعث شده تا میزان اشتباه در این پروسه کاهش پیدا کرده و از پرداخت هزینه های اضافی برای جبران این اشتباهات جلوگیری شود . پس قبل از هر گونه اقدام مسیر خود را مشخص نمایید.

درباره تیم ما بیشتر بدانید

تیم ما متشکل از 10 مشاور که همگی آنها ساکن و دانشجوی کشور آلمان در تمامی مقاطع تحصیلی و رشته های مختلف میباشد. برخی از مشاوران ما تجربه تحصیل در سه مقطع تحصیلی را در رزومه خود دارند و با دقیق ترین و به روز ترین اطلاعات میتوانند شما را راهنمایی کنند.

برای عقد قرارداد با تیم ما ابتدا باید شرایط تحصیلی شما بررسی تا نقاط قوت و ضعف پرونده تحصیلی شما مشخص شود . به این منظور ابتدا باید درخواست مشاوره تلفنی داده و شرایط خود را بررسی کنید. در پایان و پس از بررسی دقیق شرایط شما هزینه عقد قرارداد با تیم ما را بر اساس شرایط تحصیلی خود دریافت خواهید کرد ( بین 700 تا 1500 یورو ) و چنانچه مایل به عقد قرارداد بودید هماهنگی های لازمه توسط مشاوره مربوطه انجام میگیرد. از آنجایی که اعضای ویژه تیم ما ( متقاضیانی که با ما قرارداد دارند ) خدمات ویژه ای دریافت میکنند به منظور ارائه خدمات مناسب با کیفیت بالا به این عزیزان به تعداد محدودی در هر مقطع تحصیلی پرونده مهاجرتی میپذیریم و در صورتی که ظرفیت پرونده های مقطع تحصیلی مورد درخواست شما تکمیل شده باشد از پذیرش پرونده جدید در این مقطع معذوریم.

برای بررسی دقیق شرایط خود و گفتگو با مشاوران تیم ما در کشور آلمان میتوانید درخواست مشاوره تلفنی داده و شرایط خود را قدم به قدم بررسی کنید . مشاوره تلفنی تیم ما محدودیت زمانی نداشته و مشاوران ما با حوصله و لبخند پاسخگوی شما عزیزان هستند.

متقاضیانی که با تیم ما قرارداد تحصیلی دارند خدمات زیر را دریافت خواهند کرد :

– اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع تحصیلی مورد درخواست متقاضی
– مشاوره مخصوص به خود از ابتدا تا انتهای پروسه مهاجرتی
– برنامه ریزی جهت رزرو وقت سفارت آلمان
– رزرو وقت سفارت آلمان
– مشاوره در خصوص دانشگاه های مناسب برای متقاضی با توجه به رزومه تحصیلی و هزینه ها
– تنظیم رزومه تحصیلی و کاری مرتبط برای متقاضی
– تنظیم انگیزه نامه جهت اخذ پذیرش برای ارائه به دانشگاه
– تنظیم انگیزه نامه متناسب با شرایط متقاضی برای ارائه به سفارت آلمان
– نحوه پاسخگویی به سوالات روز مصاحبه
– ثبت نام متقاضی برای آزمون زبان ( با توجه تکمیل شدن ظرفیت آزمون ها طی چند ثانیه )
– پشتیبانی متقاضی تا 12 ماه پس از ورود به خاک آلمان
– استفاده رایگان از خدمات بخش اعضای ویژه
– عضویت در گروه های تلگرامی اعضای ویژه و دریافت ویدیوهای آموزشی ( کلیک کنید )
– پیگیری وضعیت پرونده از طریق پرتال شخصی
– مشاوره تصویری و زنده از طریق نرم افزار طراحی شده در بخش اعضای ویژه
– شرکت در وبینارهای ماهیانه رایگان بخش اعضای ویژه ( کلیک کنید )
– ارتباط مستقیم با مابقی پرونده های گروه اعضای ویژه که با تیم ما قرارداد دارند
– ارتباط مستقیم با افرادی که از طریق تیم ما وارد خاک آلمان شدند و در حال حاضر مشغول تحصیل هستند
– دریافت ویدیوهای آموزشی به همراه توضیحات از محیط دانشگاهی آلمان ( کلیک کنید )
– آموزش و اطلاعات اساسی جهت پیدا کردن کار دانشجویی در آلمان
– آموزش نحوه پر کردن فرم های مهم برای اقامت دانشجویی در آلمان
– اقدام برای دریافت ویزای دانشجویی کشور آلمان