فهرست بستن

مقطع تحصیلی کالج در آلمان

M-Kurs (کالج های گروه پزشکی)

این نوع کالج‌‌‌‌ها در لیست کالج های آلمان برای افرادی است که قصد ادامه تحصیل در رشته‌های گروه تجربی و پزشکی را دارند. این افراد، باید قبل از ورود به دانشگاه در کالج‌های پزشکی (Medicine) شرکت کنند. با شرکت در این کلاس‌های آماده‌سازی که تمرکز اصلی آنها بر روی دروس پایه مثل زیست‌شناسی، شیمی، زمین‌شناسی، ریاضی، فیزیک و علوم کامپیوتر است، می‌توانید در گرایش‌های مختلف رشته پزشکی مثل زیست‌شناسی، تغذیه، دندان‌پزشکی، میکروبیولوژی، زراعت، دامپزشکی، بیوشیمی، روان‌شناسی و صنعت داروسازی اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های دولتی آلمان کنید. توجه داشته باشید که مفاد امتحان ورودی برای شرکت در کالج‌های M-Kurs ممکن است بر اساس نوع کالج متفاوت باشد. بنابراین بهتر است برای آشنایی با محتویات آزمون ورودی به سایت کالج مربوطه مراجعه کنید و از مفاد امتحان آگاهی یابید. اما معمولاً در بیشتر آزمون‌های ورودی مباحثی مانند زبان آلمانی و ریاضی مورد سنجش قرار می‌گیرند.

 

T-Kurs (کالج های گروه مهندسی)

نوع دوم از کالج‌های آلمان مربوط به رشته‌های مهندسی است. متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در رشته‌های گروه ریاضیات و مهندسی را دارند، باید پیش از ورود به دانشگاه در کالج‌های مهندسی (Technology) شرکت کنند. در این کلاس‌های آماده‌سازی فرد متقاضی قبل از ورود به دانشگاه مباحثی مانند ریاضی، فیزیک، شیمی و علوم کامپوتر را فرامی‌گیرد و همچنین به تقویت زبان آلمانی می‌پردازد. منابع آزمون ورودی برای شرکت در این دوره‌های آماده‌سازی بسته به نوع کالج ممکن است متفاوت باشد. اما با توجه به نوع کالج (گروه مهندسی) مفاد آزمون ورودی ریاضی، فیزک و زبان آلمانی است. بعد از پایان این نوع کالج و موفقیت در آزمون پایانی می‌توانید در یکی از گرایش‌های مهندسی (فیزیک، معماری، علوم کامپیوتر در اقتصاد، علم شیمی، مهندسی عمران، علوم کامپیوتر، فناوری تولید مواد غذایی، فناوری تولید، ریاضیات، متالورژی، مهندسی برق، آمار، زمین‌شناسی، مهندسی مکانیک ، فناوری کشتی، هیدروگرافی، جغرافیا، مدیریت زمین، فناوری صدا) اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های دولتی آلمان کنید.

 

W-Kurs (کالج های گروه مدیریت)

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در گرایش‌های مختلف رشته مدیریت و اقتصاد را دارند، باید پیش از ورود به دانشگاه در دوره‌های آماده‌سازی این رشته تحصیلی شرکت کنند. در کالج‌های گروه مدیریت بیشتر بر روی یادگیری مباحثی مانند اقتصاد، ریاضی، تجارت و جامعه و همچنین زبان آلمانی تمرکز می‌شود. همانطور که در بالا گفته شد، امتحان ورودی کالج‌های دوره مدیریت همانند کالج‌های M-Kurs و T-Kurs بسته به نوع کالج متفاوت است. اما معمولاً در این آزمون زبان آلمانی، ریاضی و اقتصاد مورد سنجش قرار می‌گیرند. بعد از پایان دوره W-Kurs و موفقیت در آزمون نهایی آن می‌توانید در گرایش متعدد مدیریت از دانشگاه‌های دولتی آلمان اقدام به اخذ پذیرش کنید. حرف اول این دوره‌های آموزشی (W) برگرفته از کلمه اقتصاد است که معادل آلمانی آن Wirtschaft است.

 

 G-Kurs (کالج های گروه انسانی)

Geisteswissenschaft-Kurs یا به اصطلاح (G-Kurs) یکی دیگر از دوره‌‌های آماده‌سازی است که به طور خاص برای متقاضیان تحصیل در رشته‌های گروه انسانی و هنر طراحی شده است. این افراد، باید قبل از ورود به دانشگاه با حضور در این دوره مباحثی مانند تاریخ، ادبیات، علوم سیاسی، علوم اجتماعی و همچنین زبان آلمانی را فرا بگیریند. برای امتحان ورودی به این نوع کالج‌ها بهتر است بیشتر بر بروی زبان آلمانی تمرکز کنید. با پایان این دوره و شرکت در آزمون نهایی و کسب موفقیت در آن می‌توانید برای رشته‌های انسانی مثل مطالعات آلمانی، مطالعات حقوقی، الهیات، نقد ادبی، هنر، طراحی، باستان‌شناسی، تاریخ، مرمت، علوم سیاسی، تاریخ هنر، مردم‌شناسی، آموزش، روزنامه‌نگاری، فلسفه و … اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های دولتی آلمان کنید.

 

S-Kurs (کالج گروه زبان)

این دوره از کلاس‌های آماده‌سازی مناسب برای متقاضیانی است که قصد ادامه تحصیل در رشته‌های گروه زبان را دارند. با شرکت در دوره‌های S-Kurs Sprachwissenschaft)) متقاضیان، مباحثی مانند تاریخ، ادبیات، علوم اجتماعی و زبان آلمانی را فرا می‌گیرند.

 

مزیت‌‌های تحصیل در کالج پیش از ورود به دانشگاه

همان طور که در بالا اشاره شد، دانشجویانی که قبل از ورود به دانشگاه مجبور به شرکت در دوره‌های آماده‌سازی (کالج) هستند، عملکرد بهتری در دانشگاه دارند و درصد موفقیت آنها در دانشگاه نسبت به بقیه دانشجویان بیشتر است. از مزیت‌های حضور در این دوره‌های آماده‌سازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • یادگیری زبان آکادمیک آلمانی مرتبط با رشته مورد نظر در دانشگاه
  • یادگیری و استفاده اصطلاحات مرتبط با زمینه تحصیل (terminology) در دانشگاه
  • یادگیری مباحث و روش‌های اولیه که به طور خاص مربوط به رشته انتخابی شما در دانشگاه است.
  • توسعه استراتژی‌های فردی برای یادگیری بهتر در دانشگاه
  • آشنایی و یادگیری فرهنگ‌های مختلف پیش از ورود به دانشگاه
  • آشنایی با طرز فکر و راه و روش مردم آلمان

بنابراین یادگیری موارد بالا پیش از حضور در کلاس‌های دانشگاه می‌تواند دانشجو را از لحاظ تحصیلی و روانی آماده حضور در دانشگاه کند.

 

کالج‌های خصوصی و دولتی

نوع دیگری از کالج‌ها که باید در هنگام اخذ پذیرش به آن توجه کرد، خصوصی یا دولتی بودن آن است. تحصیل در کالج‌های دولتی معمولاً با پرداخت شهریه بین 150 تا نهایتا 500 یورو ممکن است و مدارک ارائه شده توسط این کالج‌ها معتبر و مورد تأیید تمامی دانشگاه‌ها است. تحصیل در کالج‌های خصوصی با پرداخت شهریه بالای 2000 یورو برای هر ترم همراه است. همچنین قبل از اقدام به اخذ پذیرش باید به این موضوع توجه کنید که ممکن است مدارک ارائه شده توسط کالج‌های خصوصی مورد تأیید دانشگاه‌های آلمان نباشد.

مشاوره تخصصی نیاز دارید؟

تیمی متشکل از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه های کشور آلمان در تمامی رشته ها و مقاطع تحصیلی

کارگاه های چند روزه مهاجرتی

ویژه مهاجرت تحصیلی ، کاری و آوسبیلدونگ
پیشنهاد ویژه

0